Dzień Babci 2013, czyli „Kurczak ze śliwkami” Vincenta Paronnauda i Marjane Satrapi

Witajcie!

Dziś chcę napisać kilka słów o filmie, który obejrzałam przez przypadek, dzięki temu, że, wraz z Siostrą, zaprosiłyśmy nasze kochane Babcie do kina z okazji ich święta. Miałyśmy obejrzeć polską komedię „Piąta pora roku” z Ewą Wiśniewską w roli głównej. Dopiero w kinie okazało się, że taśma z filmem została uszkodzona i wszystkie seanse owego filmu zamienione są na dramat belgijsko-francuski „Kurczak ze śliwkami”. Byłyśmy nieco rozczarowane – jeszcze nigdy nie obejrzałam filmu francuskiej produkcji, który przypadłby mi do gustu. Okazało się jednak, że owo zamieszania pozwoliło nam obejrzeć przepiękną, baśniową opowieść. I najważniejsze – nasze Babcie również były bardzo zadowolone.

Nasser-Ali to muzyk, który, w wyniku kłótni z żoną, utracił ukochane skrzypce. Po nieudanych próbach odnalezienia nowego instrumentu, bohater dochodzi do wniosku, że jego życie straciło sens i postanawia umrzeć. Przez osiem dni „trawi” w głowie całe swoje życie – dowiadujemy się wówczas kim tak naprawdę jest i dlaczego takim się stał. Poznajemy także sekret wielkiej miłości, jaką przeżył.

Całkiem podobnie brzmi tekst na ulotce promocyjnej filmu. Nie zachęcił mnie on w ogóle, wręcz przeciwnie. Tym bardziej film był dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Na uwagę zasługują świetne scenerie, tworzące baśniowy klimat. Całość okraszona jest nieco czarnym lub ironicznym humorem. Te wszystkie dygresje, wspomnienia, marzenia, wyobrażenia sumują się na świat, w którym cudownie jest się zanurzyć na półtora godziny. Niebagatelną rolę odgrywa w nim również wspaniała muzyka. Chwycił mnie za serce i myślałam o nim przez całą niedzielę. To tak naprawdę opowieść o miłości totalnej – czystej, niespełnionej, nigdy niezaspokojonej.

Moja ocena filmu: 4+.

I znów potwierdza się reguła, że najlepsze filmy, jakie widzę, oglądam przypadkiem. To znaczy, jeśli wierzyłabym w przypadki, to by tak było.

Produkcja ta porównywana jest do „Amelii”, której niestety nie miałam okazji obejrzeć. Czy oglądaliście któryś z tych filmów? Jeśli tak, proszę Was o wyrażanie swojego zdania. Jestem również ciekawa, jakie Wy wybieracie sposoby na spędzanie czasu z Waszymi Babciami i Dziadkami. Ja i Siostra po raz pierwszy zaproponowałyśmy w Dzień Babci tego typu wyjście, ale dziś już wiemy, że był to strzał w dziesiątkę i fajny sposób spędzenia czasu razem.

Pozdrawiam najserdeczniej,

Ania

Reklamy

1 komentarz

Filed under Filmy

One response to “Dzień Babci 2013, czyli „Kurczak ze śliwkami” Vincenta Paronnauda i Marjane Satrapi

  1. Oooo, jeszcze nie byłam z babcią w kinie- ostatnio w domu oglądałyśmy „Niczego nie żałuję” o Edith Piaf, ale najczęściej po prostu siedzimy przy kawie i ciastkach i plotkujemy. :)
    A jeśli chodzi o film- niestety nie widziałam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s